Make Your Own Simple & Healthy Salsa Recipe

Salsa

We’ve been making our own salsa for more than 12 years now. It’s our late summer tradition.  

We’ve been making this very same recipe, with only slight modifications, for these past dozen years. And it is fabulous!  Yes, we are completely immodest about it.  It’s tastier and cheaper than store bought.  Yesterday we made 17 pint jars.  Our total cost for ingredients (including lids) was $20.74.  That’s only $1.22 a jar!

It’s also healthier than store-bought. It has no added salt, just the little bit in the tomato paste. 

Canning is not nearly so hard as it seems. It’s just simple steps using simple equipment.

Read More

Tagged under: ,,

Category:

0 SHARES